Aktualijos. Tarptautinė diena prieš smurtą ir patyčias mokykloje (2024 11 07)
UNESCO iniciatyva nuo 2020 metų kiekvieną pirmąjį lapkričio ketvirtadienį minima |
Tarptautinė diena prieš smurtą ir patyčias mokykloje, |
įskaitant ir elektronines patyčias. Šiemet ji – lapkričio 7-ąją. |
Tarptautinės kovos su smurtu ir patyčiomis mokyklose, įskaitant elektronines patyčias, dienos (2024 11 07) proga UNESCO ragina geriau apsaugoti mokinius nuo fizinės, žodinės ir psichologinės agresijos, su kuria jie gali susidurti. UNESCO atkreipia dėmesį, kad tik 32 valstybės turi išsamią teisinę sistemą, skirtą kovai su smurtu mokyklose ir ragina geriau apsaugoti mokinius, kurti saugią mokymosi aplinką visiems vaikams.
Beveik kas trečias mokinys visame pasaulyje teigia, kad per metus bent kartą buvo fiziškai užpultas. Kiekvieną mėnesį patyčias patiria kas trečias mokinys. Vis labiau plinta ir elektroninės patyčios, nuo kurių dabar kenčia kas dešimtas vaikas. Šie reiškiniai turi rimtų pasekmių ne tik mokymuisi, bet ir mokinių psichinei sveikatai. Patyčių aukos du kartus dažniau kenčia nuo didelės vienatvės, nemigos ir minčių apie savižudybę.
Po ketverių metų darbo UNESCO ir Pasaulinis forumas prieš patyčias šiemet patvirtino naują patyčių apibrėžimą. Ankstesnis apibrėžimas patyčias apibūdino kaip nepageidaujamą agresyvų elgesį, pasikartojantį per tam tikrą laiką ir susijusį su galios ar jėgos disbalansu.
Šiandien suprantame, kad patyčios yra sudėtingesnis reiškinys, ypač nuolat besikeičiančiame pasaulyje, kuriame ir elektroninė erdvė tapusi didele kasdienio gyvenimo dalimi. Naujasis patyčių apibrėžimas pripažįsta, kad agresyvus elgesys dažnai normalizuojamas ir sustiprinamas platesnio socialinio konteksto, kurį palaiko visuomenės normos. Nuo šiol UNESCO patyčias apibrėžia naujai:
„Patyčios mokykloje – tai žalingas socialinis procesas, kuriam būdingas galios disbalansas, nulemtas socialinių (visuomeninių) ir institucinių normų. Jis dažnai kartojasi ir pasireiškia kaip nepageidaujamas mokinių ar mokyklos personalo tarpusavio elgesys, darantis fizinę, socialinę ir emocinę žalą tiems asmenims ar grupėms, į kuriuos yra nukreiptas, ir platesnei mokyklos bendruomenei.“
Šis naujas patyčių apibrėžimas skatina mokyklas žvelgti plačiau – ne tik į individualų vieno ar kito vaiko elgesį, bet ir į bendrą klasės ar mokyklos atmosferą.
UNESCO generalinė direktorė Audrey Azoulay sako: „Mokykloje kiekvienas vaikas turi jaustis gerbiamas, priimtas ir saugus, kad galėtų mokytis ir tobulėti. Per daug mokinių vis dar tampa smurto ir patyčių aukomis. Socialinės žiniasklaidos amžiuje šios problemos nebesibaigia prie mokyklos vartų: jos pasireiškia ir sustiprėja internete. Ši tarptautinė diena turi paskatinti bendras pastangas sustiprinti kovą su smurtu ir patyčiomis švietimo sistemoje.“